Get Involved

 

YPEF - the biggest European school contest dedicated to forests and forestry - click on Get Involved

Witamy!

Vítajte !

Willkommen!

Vítejte!

Tere tulemast!

Sveiki atvykę!

Laipni lūgti!

Kalosorisate!

Bem-vindo!

Вітаєм Вас!

Üdvözöljük!

Bine ati venit!

Willkommen!

Živijo!

 

Yassou!

 

 

National stage in Germany

ypef 15/07/2013

In Germany the National stage contest „Young people in European Forests” 2012/13 took place at the end of May /beginning of June 2013. The contest has been organized by the Faculty of Forest and Environment of the University of Sustainable Development Eberswalde.

Three schools from 3 cities took part at the contest with teams of 2 to 3 pupils:

  • Alexander-von-Humboldt-Gymnasium, Eberswalde (7 teams)
  • Barnim Gymnasium, Bernau (7 teams)
  • Freies Joachimsthaler Gymnasium, Joachimsthal (3 teams)

Altogether 49 pupils took part at this first contest of YPEF at least. The pupils were at the age of 13 until 17 years. The tests were carried out in the schools by the organizers themselves or students of the Faculty of Forest and Environment. 
The best team is a group of young people at the age of 16 to 17 years from the Alexander-von-Humboldt-Gymnasium in Eberswalde.

 

The results in detail:

Alexander-von-Humboldt-Gymnasium, Eberswalde

Group 1: Jan Smolka, Linus Wegner and Richard-Philipp Kullmann (37 points) -
The previous year’s winners
Group 2: Jackie Grüner, Nils Klützow, Felix Prahl (28 points)
Group 3: Friedbert Schüller, Erik Kirschke, Jan L. Rüsing (21 points)
Group 4: Paula Winter, Inke Breuning, Anna Lemke (20 points)
Group 5: Levke Kühn, Maria Orthey, Nora Schönherr (20 points)
Group 6: Arnold Kloninger, Felix Perico, Till Hoffmann (16 points)
Group 7: Elisabeth Marsch, Alexandra Linde, Liesa Wehner (14 points)

 

         


Pictures: Teams of Eberswalde before the contest

Freies Joachimsthaler Gymnasium, Joachimsthal

Group 1: Mick Manteufel, Sören Maleck (22 points)
Group 2: Florian Hofmann, Alex Conrad (14 points)
Group 3: Florian Zenke, Felix Lautenschläger, Max Raddatz (8 points)

Barnim Gymnasium, Bernau

Group 1: Fulya Tektas, Milena Vollnhals, Kiki Piperidau (22 points)
Group 2: Pascal Durieux, Hannes Max Krüger, Max Melcher (20 points)
Group 3: Marvin Feilbe, Robert Brauk, Dominik Etne (19 points)
Group 4: Sebastian Schmidt, Elischka Schäning, Tim Ulrich (16 points)
Group 5: Izabela Zawadowicz, Nick Thurandt, Tim Kowalski (13 points)
Group 6: Fabian Benzinger, Jenny Röthling, Lena Krohe (10 points)
Group 7: Benita Block, Laura Isabel Gärtner, Tede Klinkhardt (10 points)

 

Congratulation!
The winners of the National contest in Germany 2012/2013:


Jan Smolka, Linus Wegner und Richard Philipp Kullmann
(Alexander-von-Humboldt-Gymnasium Eberswalde)