Get Involved

 

YPEF - the biggest European school contest dedicated to forests and forestry - click on Get Involved

Witamy!

Vítajte !

Willkommen!

Vítejte!

Tere tulemast!

Sveiki atvykę!

Laipni lūgti!

Kalosorisate!

Bem-vindo!

Вітаєм Вас!

Üdvözöljük!

Bine ati venit!

Willkommen!

Živijo!

 

Yassou!

 

 

Witamy na stronach Polski!

Zdjęcie

YPEF OFFICE Polska
ul. Czerwonych Maków 12/33 01-493 Warszawa  
tel./fax: +48 22 621 11 26, e-mail: office@ypef.eu
Bezpośredni kontakt: Stanisław Biernacki, tel.: +48 721 353 400, e-mail: s.biernacki@ypef.eu


                

 

ARKUSZ ODPOWIEDZI - eliminacje krajowe 29.04.2014


   NOWY BOOKLET YPEF IV (PDF)

 

Materiał edukacyjny (BOOKLET YPEF IV) został zmieniony w dn. 31.01.2014 r. Wszyscy uczestnicy konkursu proszeni są o pobranie i posługiwanie się tylko nową wersją. Zmianie uległ tylko rozdział o lasach Europy


Słowniczek angielsko-polski terminów leśnych

 

Wyniki konkursu fotograficznego „Iglasty Las”

Chcemy podziękować wszystkim uczestnikom konkursu foto „Iglasty Las”. Każda z nadesłanych prac była świetna i jedyna w swoim rodzaju, więc nasze konkursowe jury miało sporo trudności z wyborem tych najlepszych fotografii. Jeszcze raz wielkie podziękowania za wasz wysiłek i trzymajcie tak dalej!

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu „Iglasty Las”.


I miejsce:
Mateusz Piesiak - Scots pines in the environmentII miejsce:
Dawid Przystupski - Scots pine in natural environmentIII miejsce:
Eryk Niedbała - Ice sprucesWyróżnieni konkursowicze:
Liliana Pereira - Portuguese pine
Ewa Kłudkowska - Scots pine; Common juniper
Aleksandra Barnaś - The spruce lungs of the Earth: Spruce twig
Gabriela Fieducik - PINE
Konrad Rżany - in the eye of a fir
Roksana Maciąga - Norway spruce

Wszystkim serdecznie gratulujemy!


 

W dniu 29.04.2014 r. odbył się krajowy etap Międzynarodowego Konkursu YPEF – Młodzież w lasach Europy. 

 W konkursie brało udział 238 szkół z całej Polski. Uczniowie pisali test w 144 szkołach YPEF.

 Serdecznie dziękujemy uczniom za tak liczną frekwencję na konkursie, nauczycielom i dyrektorom szkół YPEF za sprawną organizację konkursu oraz przedstawicielom Lasów Państwowych za ich udział w pracach szkolnych komisjach konkursowych.

 

Postaramy się jak najszybciej ogłosić wyniki, jak tylko będziemy mieli ostateczną listę rankingową, umieścimy ją w tym miejscu na stronie YPEF.

Galeria zdjęć z eliminacji - dziękujemy za nadsyłanie nam zdjęć, w miarę możliwości będziemy się starać umieszczać w galerii wszystkie wasze zdjęcia.

 

Lista zgłoszeń do konkursu YPEF w Polsce

– AKTUALIZACJA 24.04.2014 

Baza szkół biorących udział w konkursie YPEF IV edycja

Powyżej znajdziecie ostateczną bazę szkół zgłoszonych do IV edycji konkursu YPEF. Baza ta zawiera kompletne informacje, które szkoły zostały wyznaczone jako szkoły YPEF, a które szkoły dojeżdżają i gdzie.

Informacje te indywidualnie rozesłaliśmy e-mailem do wszystkich zgłoszonych szkół (na adresy szkoły oraz nauczycieli koordynatorów podane w zgłoszeniach).


Krótka instrukcja, jak czytać bazę.


1. Baza posortowana jest według Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych (alfabetycznie - a więc od RDLP Białystok, do RDLP Zielona Góra).

W drugiej kolumnie znajdziecie Państwo numer identyfikacyjny zgłoszenia Państwa szkoły.

W trzeciej kolumnie podana jest informacja, czy Państwa szkoła jest szkołą YPEF (w której odbywa się test), czy też dojeżdża na konkurs do innej szkoły. (Szkoły YPEF oznaczone są w bazie szarym kolorem).

2. W przypadku szkół dojeżdżających, w kolejnej kolumnie znajdziecie Państwo numer identyfikacyjny szkoły YPEF, w której Państwa uczniowie będą pisać test. (przy szkołach YPEF w tej kolumnie jest puste pole)

3. W kolejnej kolumnie znajduje się informacja dla szkół YPEF. Podane są tu numery identyfikacyjne szkoły / szkół, z których uczniowie będą dojeżdżać do danej szkoły YPEF (ewentualnie puste miejsce oznacza, że w danej szkole YPEF piszą test tylko jej uczniowie).

4. W kolejnych kolumnach znajdziecie Państwo dane adresowe szkół oraz liczbę zespołów z każdej szkoły zgłoszonych do konkursu, a także dane przedstawiciela Lasów Państwowych wydelegowanego do każdej szkoły YPEF (dane przedstawicieli LP będziemy uzupełniać na bieżąco, nie przy każdej szkole jeszcze znamy te dane)

5. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z biurem konkursu YPEF (s.biernacki@ypef.eu).

5. Dalsze informacje organizacyjne będziemy na bieżąco rozsyłać drogą mailową.

 

Lista zgłoszeń do konkursu YPEF w Polsce

 
Ponad 240 szkół i blisko 1100 zespołów zgłosiło się do czwartej edycji konkursu YPEF w Polsce. Końcowa lista uczestników YPEF IV PL znajduje się na http://ypef.eu/files/pol/BAZA_YPEF_IV_27032014.xls . Sprawdźcie czy znajdujecie się na liście i czy wszystkie zapisy są prawidłowe. Obecnie komisja przygotowuje sieć szkół YPEF, w których odbędą się eliminacje. Życzymy sukcesu!

 

TERMIN PRZESYŁANIA ZGŁOSZEŃ DO KONKURSU YPEF IV PRZEDŁUŻONY DO 24 MARCA!!!

Informujemy, że termin zgłaszania się konkursu YPEF IV został przedłużony do dnia

24 marca 2014 r.

W celu zgłoszenia do konkursu należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ypef.eu/poland.  Następnie prosimy o wydrukowanie formularza oraz przesłanie oryginału podpisanego przez dyrektora szkoły oraz nauczyciela koordynatora na adres BIURO YPEF, 01-493 Warszawa, ul. Czerwonych Maków 12/33. Dodatkowo zgłoszenie można wysłać faksem 22 621 11 26 lub drogą mailową na adres office@ypef.eu.

 

Tabela zgłoszeń zgłoszeń do konkursu YPEF IV

Pobierz tabelę – stan na 27.03.2014 r.

 

SŁOWNIKI PODCZAS I ETAPU KONKURSU YPEF IV

Informujemy, że podczas Krajowego Etapu Konkursu, który odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2014 roku uczniowie będą mieli możliwość korzystania ze słowników angielsko-polskich.  

Słownik językowy, z którego korzystać będą uczniowie musi posiadać formę książkową (papierową) oraz być słownikiem o tematyce ogólnej (uczniowie nie mogą korzystać ze słowników terminologicznych oraz specjalistycznych).

Udostępniony uczniom słownik powinien pochodzić ze szkolnej biblioteki lub zostać zweryfikowany przed rozpoczęciem przez Szkolną Komisję Konkursową. Jeden zespół może posiadać jeden słownik.

Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesu!

 

CZY ZGŁOSIŁEŚ SIĘ JUŻ DO KONKURSU YPEF IV?


Przypominamy że termin nadsyłania zgłoszeń do IV edycji Konkursu YPEF upływa 17 marca 2014 roku!!!


Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody oraz wyjazd do miejscowości Eberswalde w Niemczech, gdzie odbędzie się Europejski Finał Konkursu! Zgłaszając się do konkursu można  zdobyć nową wiedzę o lasach i leśnictwie europejskim,  poszerzyć  słownictwo z języka angielskiego oraz zawrzeć nowe znajomości! Regulamin konkursu dostępny jest na stronach www.ypef.eu/poland oraz www.tpl.org.pl. Zapraszamy do udziału uczniów i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych!

 

Życzymy sukcesu!

Zgłaszajcie się do konkursu YPEF IV edycji!
 

Jest już dostępny elektroniczny formularz zgłoszeniowy dla szkół, które chcą wziąć udział w etapie krajowym IV edycji międzynarodowego konkursu o lasach i leśnictwie YPEF „Młodzież w Lasach Europy”.

Aby zgłosić szkołę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (Link na górze strony)

Prosimy uważnie przeczytać instrukcję na górze formularza.
Serdecznie zachęcamy nauczycieli do zgłaszania swoich szkół, a uczniów do tego aby zachęcili swoich nauczycieli :)

Dla najlepszych szkół czekają atrakcyjne nagrody a zwycięzcy spędzą prawie cały tydzień na finale europejskim w Niemczech, gdzie oprócz nauki czeka ich także wiele dobrej zabawy!


Opublikowaliśmy również nową wersję materiałów edukacyjnych, jest ona do pobrania ze strony YPEF (plik: BOOKLET PDF IV)


Jako że materiały edukacyjne w tej edycji występują tylko w wersji angielskiej, przygotowaliśmy angielsko – polski słowniczek terminów leśnych używanych w materiałach. Z pewnością przyda się on uczniom przy czytaniu bookletu i nauce do konkursu.

Opracowaliśmy również przewodnik po konkursie YPEF, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o tym, jak należy się zgłosić, jak będzie przebiegał konkurs zarówno krajowy jak i etap europejski. Prosimy zapoznajcie  się z tymi materiałami. Możecie go ściągnąć klikając na ikonę: „Ważne informacje o konkursie”.

 

Nowy konkurs fotograficzny!


     Ogłaszamy nową serię mini konkursów fotograficznych YPEF! W tym roku konkursy będą odbywały się w odmienionej formie. W kolejnych edycjach będziemy zachęcać uczestników do skupienia się na wybranych charakterystycznych elementach ekosystemu leśnego.
     Pierwszy z tegorocznych konkursów fotograficznych zatytułowaliśmy „Iglasty las”!
Każdy uczestnik powinien przesłać dwa zdjęcia:
1.    Pierwsze zdjęcie musi ukazywać wybrany gatunek drzewa iglastego w ujęciu panoramicznym np. wraz z sąsiadującymi gatunkami lub pokazujący siedlisko w jakim występuje.
2.    Drugie zdjęcie musi pokazywać wybrany szczegół charakterystyczny dla danego gatunku w ujęciu mikro.
     Zdjęcia prosimy przesyłać na adres e-mail: ypef.photocontest@gmail.com wpisując w temacie e-mail nazwę konkursu „Iglasty las”.

Pamiętajcie, aby w tytule zdjęcia zawrzeć nazwę gatunku sfotografowanego drzewa!


Na prace czekamy do 31 marca 2014 r.


Uwaga! Regulamin konkursu został zmieniony, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami.
Wyniki opublikujemy 25 kwietnia 2014 r.
Życzymy powodzenia!

 

Konkurs fotograficzny Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Leśny Fotograf Roku 2013”

Jak wiecie, każdego roku Towarzystwo Przyjaciół Lasu ogłasza mini konkursy fotograficzne i zachęca młodych ludzi do nadsyłania swoich praz związanych z tematyką leśną. Zdjęcia są oceniane na podstawie wartości edukacyjnej, kreatywności i jakości poprzez ekspertów w dziedzinie edukacji leśnej. W tym roku do konkursów zgłosiło się prawie 700 młodych entuzjastów fotografii!!!

 

Dziękujemy wam za wasz udział i zaangażowanie!


Tak jak pisaliśmy w regulaminie konkursu „Leśna Jesień” wybraliśmy uczestników którzy zdobyli łącznie najwięcej punktów we wszystkich mini konkursach fotograficznych w roku 2013: „Las w Zimie”, „Wiosna w Lesie”, „Leśna Jesień”.


Tytuł „Leśnego Fotografa roku 2013” otrzymują:


1. W kategorii uczniów starszych


Tomasz Borukało2. W kategorii uczniów młodszych


Roksana MaciągaDyplomy wraz z nagrodami prześlemy pocztą.
Gratulujemy!

Zachęcamy do śledzenia naszego konta na Facebooku i strony TPL oraz strony YPRF. Wszystkie wyniki możecie zobaczyć tutaj

 

Konkurs przedłużony do 16 kwietnia 2014 roku.

Nowe konkursy dla dzieci i młodzieży!

Regulamin konkursu rysunkowego „Nasz piękny, kolorowy las”
Regulamin konkursu „Zimowy świat”


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu. Dla dzieci do lat jedenastu, przeznaczony jest konkurs rysunkowy pt. „Nasz piękny, kolorowy las”. Do uczniów powyżej jedenastego roku życia, skierowany jest konkurs pt. „Zimowy świat”, w którym możecie wykazać się kreatywnością wysyłając prace w formie prezentacji multimedialnej.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminami konkursów.


Prezentacje multimedialne należy wysyłać na adres:
konkurs.tpl@gmail.com

 

Natomiast rysunki prosimy przesyłać listownie na adres:
Sekretariat Towarzystwa Przyjaciół Lasu
ul. Czerwonych Maków 12/33, 01-493 Warszawa,
z dopiskiem „Konkurs rysunkowy”

Termin nadsyłania prac upływa 6 kwietnia 2014 r. 16 kwietnia 2014 r.
Życzymy powodzenia!

 

Wyniki konkursu fotograficznego „Leśna Jesień”!!!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu fotograficznego „Leśna Jesień”.
Poniżej prezentujemy wyniki:

I miejsce:
Tomasz  Borukało - Mirror autumn

 

II miejsce ex aequo:
Hubert  Judycki - Golden autumn

 

 

II miejsce ex aequo:
Roksana Maciąga -  Pieniny - The view from
the Three Crowns Mountain

          

 

III miejsce ex aequo:
Ania Adamczyk - Look up !

 

 

III miejsce ex aequo:
Jakub Piwko - Moose on łosiowych blots

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

PEŁNA TABELA WYNIKÓW

 

Nowe zasady czwartej edycji konkursu YPEF!

10 grudnia 2013 r. odbyło się pierwsze zebranie Krajowej Komisji YPEF w sprawie IV edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF – „Młodzież w lasach Europy”. W skład Krajowej Komisji Konkursowej wchodzą - Przewodniczący Komisji Albert Stoma, prof. dr hab. Tomasz Borecki, Stanisław Biernacki, dr hab. Albert Dudek, Andrzej Kawalec, Michał Orzechowski, Aleksandra Piasecka, Jacek Zadura, Małgorzata Zarzycka.
Podczas zebrania Krajowej Komisji YPEF zostały omówione nowe zasady etapu europejskiego czwartej edycji Konkursu. Ponadto, Komisja omówiła i przyjęła nowe zasady i harmonogram etapu krajowego Międzynarodowego Konkursu YPEF.
Poniżej znajdą Państwo załączone regulaminy. Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami w zasadach konkursu!

Regulamin Krajowego Etapu IV Edycji Międzynarodowego Konkursu „Young People in European Forests” YPEF 2013/2014

 

YPEF 2013/2014, International Contest ”Young People in European Forests”, Rules of the Contest

 

Na poziomie krajowym konkurs będzie przeprowadzany w języku angielskim!
Duże zmiany zostały wprowadzone także do etapu międzynarodowego! Uczniowie będą konkurować w zespołach międzynarodowych. Uczniowie zostaną podczas finału podzieleni w taki sposób, aby w składzie każdej trzy osobowej grupy znajdowały się osoby różnych narodowości.

Czwarta edycja konkursu YPEF ogłoszona!

ZdjęcieW dniu 8. listopada odbyło się w HNE Eberswalde (Wyższa Szkoła Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde) w Niemczech posiedzenie Międzynarodowej Komisji YPEF. Ogłoszona została czwarta edycja konkursy YPEF, która odbędzie się w roku 2014.  

Członkowie Komisji podjęli następującą uchwałę:

„ Międzynarodowa Komisja YPEF ogłasza czwartą edycje konkursu Młodzież w Lasach Europy. Etapy krajowe konkursu odbędą się pomiędzy 1. lutego a 30. czerwca 2014r. Etap Europejski odbędzie się w Eberswalde w Niemczech w dniach 29.września – 3 października 2014r.”

Wkrótce opublikujemy nowe zasady konkursu obowiązujące w czwartej edycji. Możecie spodziewać się dużych zmian, w szczególności dotyczących Etapu Europejskiego.

Do początku stycznia opublikujemy również materiały edukacyjne do czwartej edycji konkursu.

Śledźcie naszą stronę internetową!

 

Minikonkurs fotograficzny LEŚNA JESIEŃ ogłoszony!
Rozpoczął się trzeci minikonkurs fotograficzny w tym roku. Konkurs będzie trwał do 20. grudnia. Do tego czasu oczekujemy na wasze zdjęcia. Przesyłajcie swoje zdjęcia na adres mailowy: ypef.photocontest@gmail.com. Zapoznajcie się z regulaminem konkursu na stronie: http://ypef.eu/minikonkurs_fotograficzny . Punkty uzyskane w trzech tegorocznych konkursach: Las w Zimie, Wiosna w Lesie i Leśna Jesień, zostaną zsumowane i ogłoszony zostanie „Fotograf Roku 2013”. Zapraszamy do udziału w konkursie, życzymy sukcesu!

YPEF OFFICE Polska
ul. Czerwonych Maków 12/33 01-493 Warszawa  
Bezpośredni kontakt: Stanisław Biernacki, tel./fax: +48 22 621 11 26, e-mail: s.biernacki@ypef.eu

 

 

                

 

  TABELA SZKÓŁ

 

Booklet po polsku

 

Booklet po angielsku

Znamy rezultaty finału YPEF III edycji!

W dniach 25-26 września 2013 r. w Parku Narodowym Peneda-Gerês, w Portugalii odbył się europejski finał III edycji konkursu YPEF. Zwyciężył zespół z Węgier: Katica Kozma, Lehel Csobaji i Gergely Ujvári wraz z nauczycielem  Dávidem Vetlényi. Drugie miejsce zdobył zespół z Grecji: Anastasia  Antoniadou, Chara Georgoglou i Paraskevi Theocharopoulou wraz z nauczycielem Marią Cheimonopoulou. Trzecie miejsce zajął zespół z Polski: Kasia Franiczek, Kamil Przybyła i Filip Taratuta wraz z nauczycielem Januszem Pociechą.
Gratulujemy!

I miejsce – Węgry

Na zdjęciu: Lehel Csobaji, João Soveral (Wiceprezes ICNF – Instituto da Coservacao da Natureza e das Florestas), Katica Kozma,  Gergely Ujvári

II miejsce – Grecja                                                        III miejsce – Polska
                   

Na zdjęciu: Chara Georgoglou,               Na zdjęciu: Filip Taratuta, Aleksandra
Paraskevi Theocharopoulou, Francisco Carvalho               Piasecka (Lasy Państwowe), Kamil Przybyła,
Kasia
 Guerra (Prezes FORESTIS), Anastasia           Franiczek, Janusz Pociecha (nauczyciel),
Anastasia Antoniadou                                         Stanisław Biernacki (TPL)

Zdjęcie

  Zdjęcie ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z FINAŁU

 

Europejski finał YPEF w Portugalii.

ImageDzisiaj rano (24 września 2013 r.) odleciała do Porto polska drużyna na europejski finał YPEF. Zespołowi w składzie:
Kasia Franiczek, Kamil Przybyła i Filip Taratuta wraz z nauczycielem p. Tomaszem Pociechą  zII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w ZSO Nr 2 w Raciborzu towarzyszą: p. Aleksandra Piasecka z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i sekretarz Międzynarodowej Komisji YPEF p. Stanisław Biernacki. Ściskamy kciuki za zwycięzców etapu krajowego w Polsce!

Informacja o konkursie fotograficznym „Wiosna w lesie”.

Obejrzyj nadesłane prace w galerii zdjęć http://ypef.eu/gallery_spring_in_the_forest_2013 Sprawdź czy Twoja praca znajduje się w galerii.

 

Finał krajowego etapu w Polsce III edycji Konkursu YPEF

 

 Pełne wyniki finału krajowego

Dnia 21. maja 2013 r. w „Auli Kryształowej” SGGW w Warszawie odbył się finał krajowego etapu w Polsce III edycji  Międzynarodowego Konkursu „Młodzież w lasach Europy - Young People in European Forests” 2012/2013.


czytaj dalej

 

Eliminacje krajowe YPEF – PEŁNE WYNIKI

Drodzy uczestnicy konkursu YPEF. W poniższej tabeli EXCEL znajdziecie pełne wyniki eliminacji krajowych konkursu YPEF 2012/2013.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział, z finalistami zobaczymy się wkrótce w Warszawie, wszystkich pozostałych uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w następnej edycji.

(Ze względu na przepisywanie danych z formularzy wypełnianych odręcznie, z góry przepraszamy za ewentualne błędy w nazwiskach uczestników).


  PEŁNE WYNIKI KONKURSU

 

 

Konkurs fotograficzny "Wiosna w Lesie" rozpoczęty!!!

Czekamy na Wasze wiosenne zdjęcie do 30 czerwca 2013 roku! Pamiętajcie, że można przysłać tylko jedno zdjęcie, a tytuł powinien być w języku angielskim. Przeczytajcie regulamin wiosennego konkursu na http://ypef.eu/minikonkurs_fotograficzny lub na http://ypef.eu/ypef_photo_contest . Życzymy sukcesu!

 

Zwiększona wartość  nagród w III edycji konkursu YPEF w Polsce!

Lasy Państwowe – współorganizator i fundator nagród w III edycji konkursu YPEF w Polsce zwiększyły wartość  nagród dla najlepszych szkół i zespołów startujących w etapie krajowym konkursu! Główną nagrodą Krajowego Etapu Konkursu „Young People in European Forests” YPEF 2012/2013 jest uczestnictwo w Europejskim Etapie Konkursu, który odbędzie się we wrześniu 2013 r. w Portugalii . Wzrasta wartość  nagród rzeczowych dla trzech najlepszych szkół, która będzie  wynosić:

I nagroda – 10 000 zł (zamiast 5 000zł)
II nagroda – 5 000 zł (zamiast 2 000zł),
III nagroda – 3000 zł (zamiast 1000 zł),


Nagrody rzeczowe dla uczniów - członków trzech najlepszych zespołów i dla opiekujących się nimi nauczycieli wzrastają do łącznej wartości 6000 zł!

Wszystkim finalistom życzymy jak najlepszych wyników i zachęcamy do wzmożonej nauki przed finałem w dniu 21 maja w SGGW w Warszawie.

Pamiętajcie – finał krajowy odbywa się w języku angielskim! Good luck!!!


Konkurs "Las w zimie" – wyniki

Serdecznie dziękujemy wszystkim z was, którzy nadesłali do nas zdjęcia na konkurs fotograficzny "Las w zimie". Przedstawiamy poniżej wyniki konkursu:
CZYTAJ DALEJ

Eliminacje krajowe YPEF - LISTA FINALISTÓW

Drodzy uczestnicy konkursu YPEF. W poniżej zamieszczonym pliku PDF znajdziecie listę  zespołów zakwalifikowanych do krajowego finału, który odbędzie się 21 maja w Warszawie. Ze względu na to, iż 11 zespołów uzyskało po 45 pkt, do finału zakwalifikowanych zostało 38 zespołów.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na finał!

(Ze względu na przepisywanie danych z formularzy wypełnianych ręcznie, z góry przepraszamy za ewentualne błędy w nazwiskach finalistów – jeśli zauważycie błędy w waszych nazwiskach, prosimy prześlijcie nam takie uwagi e-mailem).

  LISTA FINALISTÓW


Eliminacje krajowe YPEF – wstępne wyniki

Drodzy uczestnicy konkursu YPEF! W związku z waszymi pytaniami odnośnie wyników konkursu informujemy,  że listę zespołów zakwalifikowanych do krajowego finału opublikujemy w czwartek 25 kwietnia w godzinach popołudniowych, jak tylko zostanie ona zatwierdzona przez Krajową Komisję YPEF.
Obecnie jeszcze pracujemy nad weryfikacją formularzy i sprawozdań.
Już teraz możemy poinformować, że według wstępnej listy rankingowej do finału krajowego zakwalifikują się wszystkie zespoły, które w teście uzyskały co najmniej 45 punktów.
W większości znacie swoje wyniki, jeśli uzyskaliście 45 punktów lub więcej, możecie już zacząć naukę do etapu finałowego, który przypominamy, odbędzie się w języku angielskim.

 

Eliminacje Krajowe YPEF - Podziękowania!

Drodzy Przyjaciele – Nauczyciele i Leśnicy!
Drodzy Uczniowie!

Dziękujemy za sprawne przeprowadzenie eliminacji krajowych w szkołach YPEF. Dziękujemy także za życzliwość i sympatię jaką nam okazujecie. Uczniom – uczestnikom Konkursu dziękujemy za wytrwałość w nauce i przygotowaniach do konkursu  wiedzy o lasach i leśnictwie. Wszystkim - za zaangażowanie w nasz wspólny projekt. Najlepszych spośród Was spotkamy niebawem w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wszystkich – mamy nadzieję, za rok w IV edycji konkursu.

Pozdrawiamy serdecznie
Krajowa Komisja YPEF

Eliminacje Krajowe YPEF w Polsce:

W piątek, 12 kwietnia odbyły się w Polsce, w 208 szkołach YPEF eliminacje krajowe międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach i leśnictwie „Młodzież w lasach Europy”. Szkolne Komisje Konkursowe przesyłają obecnie protokoły i testy do Krajowej Komisji YPEF. Trzydzieści najlepszych zespołów spotka się w maju na Krajowym Finale w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Najlepszy zespół, wyłoniony w Warszawie spotka się we wrześniu w Porugalii ze zwycięzcami  z innych krajów europejskich.


czytaj dalej

 

 

Eliminacje Krajowe - pytania i odpowiedzi

  Zestawienie pytań i odpowiedzi

 

Klucz odpowiedzi na pytania w eliminacjach krajowych konkursu YPEF "Młodzież w Lasach Europy" 12.04.2013 r.

Zobacz klucz odpowiedzi, według którego szkolne komisje konkursowe oceniają testy.
CZYTAJ DALEJ

 

Ważne informacje organizacyjne dotyczące konkursu YPEF
Już tylko kilka dni dzieli nas od krajowych eliminacji trzeciej edycji konkursu YPEF. Prosimy o uważne przeczytanie poniższej informacji organizacyjnej oraz zapoznanie się z instrukcją przeprowadzenia konkursu, formularzem testowym i wzorem sprawozdania.

  Ważne informacje organizacyjne

  Instrukcja przeprowadzenia konkursu

  Formularz testowy

  Wzór sprawozdania

 

Finał europejski w Portugalii!

Europejski finał III edycji konkursu YPEF odbędzie się w Vilarinho das Furnas Youth Hostel w sercu Parku Narodowego Peneda-Gerês!
Pełen uroku młodzieżowy hostel  Vilarinho das Furnas znajduje sie w północnej Portugalii. Przybywając do tego regionu poczujecie głęboki, harmonijny związek z przyrodą i zobaczycie unikalne w świecie rośliny I zwierzęta. 

 


       

 

Ostateczna baza zgłoszeń do konkursu YPEF już na stronie.

Informujemy, że opublikowalismy na stronie ostateczną bazę szkół zgłoszonych do III edycji konkursu YPEF. Baza ta zawiera kompletne informacje, które szkoły zostały wyznaczone jako szkoły YPEF, a które szkoły dojeżdżają i gdzie.
Informacje te indywidualnie rozesłaliśmy e-mailem do wszystkich zgłoszonych szkół (na adresy szkoły oraz nauczycieli koordynatorów podane w zgłoszeniach).


Krótka instrukcja, jak czytać bazę.

1. Baza posortowana jest według Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych (alfabetycznie - a więc od RDLP Białystok, do RDLP Zielona Góra).
W drugiej kolumnie znajdziecie Państwo numer identyfikacyjny zgłoszenia Państwa szkoły.
W trzeciej kolumnie podana jest informacja, czy Państwa szkoła jest szkołą YPEF (w której odbywa się test), czy też dojeżdża na konkurs do innej szkoły. (Szkoły YPEF oznaczone są w bazie szarym kolorem).
2. W przypadku szkół dojeżdżających, w kolejnej kolumnie znajdziecie Państwo numer identyfikacyjny szkoły YPEF, w której Państwa uczniowie będą pisać test. (przy szkołach YPEF w tej kolumnie jest puste pole)
3. W kolejnej kolumnie znajduje się informacja dla szkół YPEF. Podane są tu numery identyfikacyjne szkoły / szkół, z których uczniowie będą dojeżdżać do danej szkoły YPEF (ewentualnie informacja "nikt nie dojeżdża", co oznacza, że w danej szkole YPEF piszą test tylko jej uczniowie).
4. W kolejnych kolumnach znajdziecie Państwo dane adresowe szkół oraz liczbę zespołów z każdej szkoły zgłoszonych do konkursu.
5. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z biurem konkursu YPEF (s.biernacki@ypef.eu).
5. Dalsze informacje organizacyjne będziemy na bieżąco rozsyłać drogą mailową.

 

Zmiany w harmonogramie konkursu YPEF! 

Uprzejmie informujemy, że przedłużony został termin zgłaszania polskich szkół do konkursu "Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy" do dn. 8 marca 2013 r.

Zmianie uległa również data przeprowadzenia eliminacji krajowego etapu konkursu, które odbędą się dn. 12 kwietnia 2013r. godz. 14:00-15:30.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.


 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim – Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.


„Młodzieży polskiej chciałbym powiedzieć, że powinna poznawać, doceniać i chronić polską przyrodę, polskie lasy” - mówi Pan Minister Janusz Zaleski zwracając się do polskich uczestników konkursu YPEF.

 

Znamy rezultaty czwartego, portugalskiego etapu konkursu Forest Quiz!

Zwycięzcami zostali:
1. Andreia Ribeiro,  Escola Secundária Professor José Augusto Lucas, Portugal
2. Aleksandra Giedrowicz,  Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, Poland
3. Kamila Chabros,  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr2 im. Franciszka Dionizego Kniaźnina
III LO w Puławach, Poland.
Gratulacje!
Zobaczcie film prof., Dudka na http://ypef.eu/ypef_forest_quiz.

 

Trwa konkurs fotograficzny „Las w Zimie”.

Obejrzyj nadesłane prace w galerii zdjęć http://ypef.eu/photo_contest_galery Sprawdź czy Twoja praca znajduje się w galerii.
Zmieniony został regulamin konkursu – mogą brać w nim udział także uczniowie poniżej 13 roku życia. Przypominamy, że termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2013 roku. W tym roku odbędą się jeszcze 3 kolejne edycje, zaś wyniki poszczególnych uczestników będą sumowane. Najlepsi w łącznej klasyfikacji (suma punktów z czterech edycji) będą dodatkowo nagradzani na koniec roku.

 

Odwiedzajcie stronę TPL!

Zachęcamy do odwiedzania strony Towarzystwa Przyjaciół Lasu www.tpl.org.pl , na której znajdziecie więcej informacji o konkursach edukacyjnych, kołach terenowych i kołach szkolnych TPL, programie „Nasze Lasy” oraz ważnych wydarzeniach związanych z edukacją przyrodniczo - leśną.

X-lecie Towarzystwa Przyjaciół Lasu


Dziesięć lat temu, w kwietniu 2003 roku rozpoczęło działalność Towarzystwo Przyjaciół Lasu. Na stronie www.tpl.org.pl/rok_2003  znajdziecie protokół z zebrania założycielskiego, które odbyło się  w dniu 2 kwietnia 2003 roku. W dniu 5 kwietnia 2013 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędzie się seminarium „Edukacja leśna – osiągnięcia i zadania” związane z obchodami  X-lecia Towarzystwa . Już w najbliższy czwartek na stronach TPL i YPEF opublikujemy wywiad z p. min. Januszem Zaleskim, Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska, w którym rozmawiamy o edukacji leśnej, Towarzystwie Przyjaciół Lasu i Międzynarodowym Konkursie YPEF. Obejrzyjcie!

Została zamknięta lista zgłoszeń do YPEF III PL

Do 8 marca przyjmowane były zgłoszenia do etapu krajowego w Polsce trzeciej edycji Międzynarodowego konkursu YPEF. Sprawdźcie czy Wasze zgłoszenie znajduje się w Tabeli Szkół!
Obecnie przygotowywana jest sieć szkół YPEF, w których w dniu !2 kwietnia odbędą się eliminacje krajowe. Wszystkim, którzy niezależnie od deklaracji w zgłoszeniu, przysłali maile z propozycją zorganizowania eliminacji  w Ich szkołach, serdecznie dziękujemy!

 

 

Wystąpienie prof. dr hab. Tomasza Boreckiego - Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy

Zdjęcie

Zapraszamy Państwa do trzeciej edycji konkursu, do niepowtarzalnej przygody w poznawaniu przyrody nie tylko Polski ale i innych Krajów. Konkurs jest konkursem łatwym, miłym i sympatycznym, ale trzeba w tym konkursie wiedzieć troszeczkę…” mówi do uczestników konkursu prof. Borecki. Obejrzyjcie!

 

 

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych p. Adam Wasiak i prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu, p. prof. Tomasz Borecki objęli patronat nad Etapem Krajowym w Polsce III edycji konkursu YPEF!

Podobnie jak w poprzednim roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych  p. Adam Wasiak i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu, p. prof. Tomasz Borecki objęli patronat nad Etapem Krajowym w Polsce trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu „Young People in European Forests – Młodzież w Lasach Europy”  YPEF 2012/2013.

W liście do prof. Boreckiego Dyrektor Generalny Lasów Państwowych p. Adam Wasiak tak pisze o konkursie YPEF:
 

„To bardzo cenna inicjatywa, która – dzięki swoim walorom edukacyjnym i dydaktycznym – promuje lasy i leśnictwo w wielu krajach naszego kontynentu.
 

Z zadowoleniem zatem będę jej patronował w przekonaniu, że przyczyni się do popularyzacji wiedzy o lesie i edukacji przyrodniczo-leśnej wśród młodzieży z całej Europy.” 

 

Panie Dyrektorze, Panie Profesorze!
Serdecznie dziękujemy za ponowne poparcie Konkursu YPEF!
  

Dyrektor Generalny LP
Adam Wasiak
Prezes TPL
prof. Tomasz Borecki


Konkurs FOREST QUIZ - 4. pytanie
Informujemy, że termin nadsyłania odpowiedzi na 4. pytanie w konkursie FOREST QUIZ został przedłużony do dnia 28. lutego. Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w konkursie.

 

Aktualna na 28.02.2013 baza zgłoszeń do konkursu YPEF już na stronie.
Sprawdźcie czy wasza szkoła znajduje się w tabeli zgłoszeń do konkursu YPEF. Tabela jest aktualna na dzień 28.02.2013. Jeśli zgłosiliście się do konkursu a waszej szkoły nie ma w tabeli, skontaktujcie się z nami niezwłocznie.

 

Konkurs rysunkowy dla dzieci został przedłużony – prace do Brukseli przesyłamy do 7 marca!

Image

LET´S GO PAINTING! Konkurs rysunku "Czym jest dla mnie las" został przedłużony! Do 7 marca można nadsyłać do Brukseli prace w konkursie rysunkowym dla dzieci, zorganizowanym przez Dyrekcję Generalną Rolnictwa i Obszarów Wiejskich UE. W konkursie biorą udział dzieci w wieku 6-10lat. Młodzi uczestnicy konkursu proszeni są o wykonanie rysunku ( w formacie A4) wyrażającego ich wizję tematu konkursowego. Do rysunku może być dołączony komentarz (do 5 linii tekstu najlepiej w języku angielskim, ale może być również w języku polskim). Zwycięzca otrzyma w nagrodę nowego iPada oraz wycieczkę do Brukseli (wraz z opiekunami). Pamiętajcie: praca powinna dotrzeć do Brukseli do 7 marca!

Pełna informacja znajduje się w zakładce 

 

Odpowiedzcie na  4. pytanie w mini konkursie Forest Quiz
 

Opublikowane zostało czwarte pytanie w mini konkursie Forest Quiz. Pytanie dotyczy lasów portugalskich a autorem pytania jest Andreia Avila, reprezentująca Stowarzyszenie FORESTIS – gospodarza tegorocznego Europejskiego Finału YPEF w Portugalii.
Zachęcamy do nadsyłania odpowiedzi – pytanie możecie przeczytać  pod linkiem: http://ypef.eu/ypef_forest_quiz


Wkrótce rozpoczynają się etapy krajowe konkursu YPEF III edycji

 

Już w marcu odbędą się pierwsze etapy krajowe w konkursie YPEF. Poniżej znajdziecie najważniejsze daty dotyczące etapów krajowych w Portugalii, Estonii, Grecji, Polsce i na Węgrzech.

Portugalia: zgłoszenia do konkursu do 16. kwietnia, kwalifikacje – 19. kwietnia, finał krajowy – 3. maja. Estonia: 1. etap (kwalifikacje) – 6. marca, 2. etap (finał krajowy) – 25. marca. Grecja:etap krajowy  – 20. kwietnia. Polska: zgłoszenia do konkursu do: 26. lutego, pierwszy etap (kwalifikacje) – 20. marca, drugi etap (finał krajowy) – 21. maja. Węgry:zgłoszenia do konkursu do: 15. lutego,pierwszy etap (kwalifikacje) – 21. marca, drugi etap (finał krajowy) – 1. czerwca.
Wkrótce informacje o konkursach w pozostałych krajach.

Zmiany w materiałach edukacyjnych YPEF III

Drodzy uczestnicy konkursu,

1. lutego dokonaliśmy drobnych zmian w Booklecie III edycji zamieszczonym na stronie YPEF. Zmiany dotyczyły jedynie strony nr 107 i związane były  z danymi  statystycznymi  dotyczącymi  organizacji leśnictwa w Polsce. Tych z was, którzy już wcześniej wydrukowali sobie cały booklet, prosimy aby wymienili tę jedną stronę.

Życzymy powodzenia i dobrej zabawy przy nauce do konkursu!
Międzynarodowa Komisja YPEF.

 

Konkurs fotograficzny – wyjeżdżasz na ferie? Przyślij zdjęcie zimowego lasu.


Image Regulamin konkursu znajdziecie w zakładce minikonkurs fotograficzny http://ypef.eu/minikonkurs_fotograficzny. W tym roku odbędą się jeszcze 3 kolejne edycje, zaś wyniki poszczególnych uczestników będą sumowane. Najlepsi w łącznej klasyfikacji (suma punktów z czterech edycji) będą dodatkowo nagradzani na koniec roku.
W tym roku konkurs ten dostępny jest również dla uczestników z innych krajów europejskich.
Zobaczcie nagrodzone w 2012 roku prace http://ypef.eu/wyniki_konkursu  i galerię zdjęć z ubiegłego roku http://ypef.eu/galeria___konkursowa  .

Fot. Kamil Widuch "Trudna droga" (jedna  z wyróżnionych prac w 2012  roku)

Powiedzcie młodszym kolegom -konkurs rysunkowy dla dzieci - tylko do 15 lutego przesyłamy prace do Brukseli!


Image LET´S GO PAINTING! Konkurs rysunku "Czym jest dla mnie las" Tylko do 15 lutego można nadsyłać do Brukseli prace w konkursie rysunkowym dla dzieci, zorganizowanym przez Dyrekcję Generalną Rolnictwa i Obszarów Wiejskich UE. W konkursie biorą udział dzieci w wieku 6-10 lat.
Młodzi uczestnicy konkursu proszeni są o wykonanie rysunku (w formacie A4) wyrażającego ich wizję tematu konkursowego. Do rysunku może być dołączony komentarz (do 5 linii tekstu najlepiej w języku angielskim, ale może być również w języku polskim). Zwycięzca otrzyma w nagrodę nowego iPada oraz wycieczkę do Brukseli (wraz z opiekunami). Pełna informacja znajduje się na na stronie www.tpl.org.pl  w zakładce 

Zakończyliśmy trzecie pytanie w konkursie Forest Quiz

Znamy już wyniki w trzecim pytaniu Forest Quizu dotyczącym Litwy. Więcej informacji oraz krótki film prof. Dudka znajdziecie na stronie http://ypef.eu/ypef_forest_quiz

Etap Europejski III edycji konkursu YPEF w Portugalii!

Znamy już datę i miejsce finału europejskiego III edycji konkursu YPEF. Odbędzie się on w dniach 25-26 września 2013r. w Parku Narodowym ‘Peneda-Gerês’ w Gerês (północna Portugalia). Przylot będzie miał miejsce w dniu 24 września, natomiast powrót 27 września.

Życzymy Wam wszystkim abyśmy mogli spotkać się w Portugalii!

Międzynarodowa Komisja YPEF


Zmiany w materiałach edukacyjnych YPEF III


Drodzy uczestnicy konkursu,

3. stycznia dokonaliśmy drobnych zmian w Booklecie III edycji zamieszczonym na stronie YPEF. Zmiany dotyczyły jedynie stron nr 8 oraz 124. Ci z was, którzy już wcześniej wydrukowali sobie cały booklet, prosimy aby wymienili dwie ww. strony.

Życzymy powodzenia i dobrej zabawy przy nauce do konkursu!

Międzynarodowa Komisja YPEF.

Ważne daty YPEF III PL:
- Zgłoszenia szkół do konkursu – do 26.02.2013
- Eliminacje krajowego etapu konkursu – 20.03.2013, godz. 14.00-15.30
- Finał krajowego etapu konkursu – 21.05.2013, godz. 12.00

Istotna zmiana dotyczy języka etapu krajowego w Polsce: eliminacje – po polsku, finał krajowy – po angielsku. Finał europejski III edycji konkursu odbędzie się we wrześniu w Portugalii i będzie składał się z testu finałowego oraz prezentacji „Challenges for forest management in your country”.

 


 

Zaczęliśmy nowy minikonkurs "Forest Quiz" dla wszystkich uczestników YPEF. Kliknij poniższy link, aby uzyskać więcej informacji: http://ypef.eu/mini_contests 

Podsumowanie II edycji konkursu YPEF drużyn z terenu działania RDLP w Olsztynie

 

W dniu 22 listopada b.r. na terenie Nadleśnictwa Parciaki miała miejsce bardzo miła uroczystość. Dyrektor RDLP w Olsztynie zaprosił najlepsze zespoły, które reprezentowały Region Olsztyński w drugiej edycji Konkursu YPEF. Byli także nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursu.
Nie zapomniano o współorganizatorach konkursu i zaproszono przedstawicieli tych nadleśnictw z terenu których startowali uczestnicy konkursu. Udało się nam dostrzec Panów Nadleśniczych z Ostrołęki, Bartoszyc, Strzałowa i Spychowa.
Czytaj dalej

 

Została ogłoszona III edycja międzynarodowego konkursu YPEF!

W dniach 7-8 listopada odbyło się spotkanie Międzynarodowej Komisji YPEF w Wiedniu. Na tym spotkaniu ogłoszona została III edycja konkursu YPEF!

Terminarz konkursu przedstawia się następująco:
- 8-30 listopada 2012 – przygotowania do przeprowadzenie konkursu, przygotowanie materiałów edukacyjnych;
- 1 grudnia 2012- 31 stycznia 2013 – przygotowywanie się uczestników, nauka do konkursu.
- 1 lutego – 31 maja 2013 – etapy krajowe III edycji konkursu w krajach uczestniczących (w każdym kraju termin etapu krajowego będzie ustalony przez Komisje Krajowe)
- wrzesień 2013, Portugalia – Etap Finałowy konkursu.

 

Tutaj znajdziecie regulamin konkursu YPEF


Na spotkaniu w Wiedniu Międzynarodowa Komisja Konkursowa YPEF została przekształcona w Międzynarodową Komisję YPEF. Omawiano również nowy program YPEF obejmujący nową platformę konkursową oraz sieć szkół YPEF.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele organizacji z Austrii, Czech, Estonii, Niemiec, Grecji, Węgier, Litwy, Łotwy i Polski.

 


YPEF OFFICE Polska
ul. Czerwonych Maków 12/33 01-493 Warszawa  
Bezpośredni kontakt: Stanisław Biernacki, tel./fax: +48 22 621 11 26, e-mail: s.biernacki@ypef.eu


Wywiad z polskim zespołem podczas finału konkursu YPEF w Sagadi


 

Zobacz wywiad z polskim zespołem w języku angielskim

Zobacz prezentacje zespołów na finale w Sagadi

 

Galeria zdjęć z finału konkursu YPEF w Sagadi


Kliknij aby wejść!

 

Wyniki Finału Europejskiego konkursu YPEF 2012

 
W dniach 26-27 września w Sagadi w Estonii odbył się Europejski Finał konkursu YPEF 2012. W imprezie uczestniczyły zespoły uczniów z jedenastu krajów europejskich.


Poniżej prezentujemy uczestników i szczegółowe wyniki finału:

AUSTRIA
Alexandra Russ, Johannes Rieder i Mr. Dietmar  Wöls – uczniowie z  Technikum Leśnego w  Bruck am Mur (Styria)

CZECHY
Barbara Kuličková, Jan Kikal i Václav Pecina - uczniowie z  Technikum Leśnego w Hranicach;  

ESTONIA
Pilleriin Pärn, Heikki Pärn i Mr.Heino Pärn – uczniowie z Liceum Avinurme

NIEMCY
Richard Kullmann, Jan Smolka i Linus Wegner – uczniowie z Gimnazjum Alexandra-von-Humboldta w Eberswalde;

GRECJA
Dimitra Fillipi i Anastasia Zenteli – uczniowie z 2 Technikum Leśnego w Chalandri

WĘGRY
Lehel Csobai, Szabolcs Márté i Gergely Ujvári z Gimnazjum Baár-Madas Református;

ŁOTWA
Maruta Roģe, Roberts Bomis  i Agnis Kaspars Frišenfelds – uczniowie z 4. Liceum w Ventspils

LITWA
Monika Mažeikaitė, Mangirdas Kežys i Dominykas Tunaitis – uczniowie ze szkoły Šepetos Almos Adamkienės

POLSKA
Radosław Barasiński i Mikołaj Górski – uczniowie z Technikum Leśnego w Warcinie

PORTUGALIA
Mónica Isabel Bárbara Dias i Fernando André Rocha de Carvalho – uczniowie z Escola Secundária da Lousã;

SŁOWENIA
Urška Kodila, Mojca Bagari Anja Lepoša – uczniowie z Srednja zdravstvena šola Murska Sobota.

WYNIKI

 

Miejsce zespół punkty uzyskane z testu punkty uzyskane z prezentacji całkowita liczba punktów
1Austria503080
2Grecja472673
3Wegry403272
4Polska363268
5Łotwa382664
6Niemcy332558
7Czechy
292554
8Estonia292453
9Litwa213253
10Portugalia202545
11Słowenia202343

 

Odwiedzajcie stronę YPEF!

Wkrótce umieścimy tu galerię zdjęć z Sagadi oraz filmy z prezentacjami i wywiadami z uczestnikami finału.

 

We start with new mini contest "Forest Quiz" for all YPEF participants. Click the link below for more information: http://ypef.eu/mini_contests

 

Tworzymy Szkolne Koła TPL!

W związku z dużym zainteresowaniem uczniów i szkół konkursami organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu powstała inicjatywa tworzenia Szkolnych Kół TPL.
Walne Zgromadzenie Towarzystwa Przyjaciół Lasu przyjęło w dniu 16 maja b.r. zmiany w statucie dające znacznie większe możliwości otwierania Szkolnych Kół TPL.
Koła te będą tworzone przy szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i innych placówkach oświatowych i wychowawczych.


Cele działalności Szkolnych Kół i sposoby ich realizacji


W ramach działalności koła uczniowie:
- zdobywają i pogłębiają wiedzę o lesie i przyrodzie.
- promują działania związane z ekologią,
- współpracują i wymieniają się doświadczeniami z członkami innych kół TPL
- organizują spotkania, konkursy, zajęcia terenowe, wystawy, wycieczki i wszelkie
   inne formy promowania tematyki leśnej.


Procedura tworzenia Szkolnych Kół TPL


1. Koło szkolne powinno liczyć co najmniej dziesięciu uczniów (członkowie małoletni w          
   wieku 7-18 lat) i co najmniej dwie osoby pełnoletnie – założycieli koła, w tym lidera, który kieruje działalnością koła.
2. Osoby pełnoletnie – założyciele koła (nauczyciele, leśnicy, samorządowcy , wszyscy zainteresowani edukacją leśną) oraz uczniowie wypełniają:


ZBIOROWĄ DEKLARACJĘ CZŁONKOWSKĄ
KOŁA SZKOLNEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ LASU


 i przesyłają na adres:


Sekretariat Towarzystwa Przyjaciół Lasu
01-493 Warszawa, ul. Czerwonych Maków 12/33
email:  sekretariat@tpl.org.pl    tel/faks: 22 621 11 26.


3. Osoby pełnoletnie, nie należące do Towarzystwa Przyjaciół Lasu wypełniają także:


DEKLARACJĘ CZŁONKOWSKĄ
 TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ LASU


przeznaczoną dla pełnoletnich członków Towarzystwa Przyjaciół Lasu i przesyłają na ten sam adres.

4. Przed wypełnieniem deklaracji zapoznajcie się ze Statutem Towarzystwa Przyjaciół Lasu.

5. Koło szkolne powołuje Zarząd Główny TPL  na wniosek założycieli.


Oczekujemy na wszelkie propozycje dotyczące form działalności Szkolnych Kół TPL, email: sekretariat@tpl.org.pl
 

 

Obejrzyjcie finał!


Wyniki finału:

 

  Protokół z finału etapu krajowego


  Pełna lista wyników finału etapu krajowego

 

  Pełna lista wyników finału etapu krajowego w podziale na RDLP


    Pytania z finału etapu krajowego wraz z odpowiedziami 

 

 

Dnia 24. maja 2012 r. w „Auli Kryształowej” SGGW w Warszawie odbył się finał krajowego etapu w Polsce II edycji  Międzynarodowego Konkursu „Młodzież w lasach Europy - €“Young People in European Forests” 2011/2012.

 


W finale wzięło udział 51 zespołów; po 3 najlepsze zespoły z zasięgu terytorialnego każdej z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

czytaj więcej ...

 

Program finału 24.05.2012

Podziękowania

WYNIKI ELIMINACJI
PROTOKÓŁ Z ELIMINACJI